TRASA_3 Východným hrebeňom Súľovských skál

Čas: 6 h / 15km
P - Roháčske sedlo - Kečka - sedlo Patúch - Hradná - Súľov - P
Z centra obce stúpame po modrej značke cez podhorské lúky a zmiešané lesy do Sedla Roháč ( 692 m.n.m.) Odbočíme na juh po zelenej značke. Na vrchu Kečka (822mn.m.) je vrcholová kniha. Pokračujeme cez Kocúrie uši, Veľkú Kohilnú (794 m.n.m.) , ktorej dala meno stepná tráva Kaviľ Ivanov ( Stipa pennata) . Zo Stolovej (814 m.n.m ) zostúpime do Sedla Patúch a pokračujeme po žltej značke späť do Súľova.
Východný hrebeň je takmer dve desiatky krátkych a intenzívnych stúpaní a zostupov, doplnené plytkými sedlami. Skalné výhliadky ponúkajú panoramatický výhľad smerom sever - západ - juh.


Za výborných podmienok je vidieť vysielač Lysá hora (1323 m.n.m) v Moravskosliezskych Beskydoch a Javorníky. Na juhozápade Veľký a Malý Manín, Vršatecké bralá, vysielač Veľká Javorina (969 m.n.m). Na juhu Vápeč (955,5 m.n.m ), Strážov (1213 m.n.m. ) a Kľak (1351,6 m.n.m. ).
V lesných priesekoch na východ sa objavuje hrad Lietava (635 m.n.m ), vysielač Krížava na Martinských holiach (1451 m.n.m. ) odkiaľ 23. januára 1970 začali v Československu prvýkrát šíriť televízny signál vo farbe.
Severo-východ uzatvára povrchový lom Polom, Veľký Rozstuec (1609,7 m.n.m) a Kysucká vrchovina.
Skalnaté, južne orientované svahy sú miestami teplomilných a stepných rastlín.

Trasu si môžete pozrieť na mape Klubu slovenský turistov


zdroj: vlastné materiály obce

mapa trasa3
https://mapy.kst.sk/

"Kohílie" Kaviľ Ivanov ( Stipa pennata) na Veľkej Kohilnej
vlastne foto MS