seriál Marco Polo II

Produkčná spoločnosť The Weinstein Company
Rok: 2015
Režisérmi druhej série sú Alik Sakharov a Dan Minahan (režírovali aj seriály Hry o tróny, Dexter, Sopranovci, The Newsroom) a Jon Amiel.
V hlavných úlohách seriálu účinkujú Lorenzo Richelmy, Benedict Wong (známy tiež zo snímok Prometheus, Spy games), Tom Wu (z filmu Skyfall) či Zhu Thu (z Atlasu mrakov).
Historický seriál o benátskom kupcovi a cestovateľovi, ktorý ako prvý Európan prešiel v 13. storočí naprieč Áziou po Hodvábnej ceste do Číny a podrobnejšie poznal Áziu. Bol väzňom v paláci mongolského vládcu Kublai Chána, no podarilo sa mu získať si jeho dôveru. Ten ho roky poveroval dôležitými štátnymi úlohami. Vďaka tomuto získal veľký majetok.
Marco Polo sa narodil v 1254 a zomiera 1324 v Benátkach. Zápisky zo svojich ciest Áziou zaznamenáva v knihe Milión ktorú napísal v Janove v 1298 vo vezení, keď sa vrátil späť do Európy. Cestopis podrobne vykresľuje jeho dobrodružnú cestu a život v Číne. Ešte za Marcovho života ho preložili do mnohých jazykov a išlo vlastne o jediné dielo svojho druhu, keďže v tom čase nijaký Európan nemohol Čínu a ostatné ázijské krajiny poznať lepšie ako Marco Polo. Ukázal Európe, že aj iné krajiny majú vysokú kultúru, dejiny a tradície, čo pyšní Európania neradi prijímali a dokonca veľká časť, aj z vysokej cirkevnej hierarchie, odmietala. Cestopis upadal do zabudnutia, až o dve storočia sa k nemu dostal Krištof Kolumbus, ktorého podnietil na výpravu do Indie - no západnou cestou.zdroj: https://myzilina.sme.sk/c/8005820/v-sulovskych-skalach-natacali-televizny-serial-marco-polo.html
https://www.netflix.com/sk/title/70305883

filmové miesto
vlastné foto Monika Smatanová

zábery z natáčania

poster - Marco Polo