CYKLO_2 Predmier - Zbyňov_SPORT

Predmier - Zbyňov, zelená značka, 16, 5 km, kategória SPORT
Určená je pre horské a trekingové bicykle, hoci 2/3 povrchu tvorí asfalt.

Trasa kopíruje starú obchodnú cestu z údolia Váhu do Prievidze. Z Vážskej cyklomagistrály odbočíme pri križovatke do Mikšovej a lávkou ponad Váh sa dostaneme do Predmiera (300 m. n.m.) Pri prejazde železničného priecestia za obcou je nutná zvýšená opatrnosť. Okolo poľnohospodárskeho družstva prejdeme ku Mlynu pod Hájom. Na mieste, kde stojí kríž, sa pri potope 1959 zastavila voda. Kríž bol postavený na počesť Panny Márie, ktorá zabránila ďalšiemu zvýšeniu vodnej hladiny. Popri bývalom motokrosovom areáli (Fibak), z ktorého zostala už len veža pre VIP návštevy, prídeme do Jablonového. Napravo od cesty pod lesom upúta našu pozornosť moderný katolícky kostol. Hneď za obcou je kameňolom, ktorý rozšíril tiesňavu od roku 1937 širokú len zopár metrov. Z týchto miest už vidíme masív Súľovských skál.

Vstup do Súľovskej tiesňavy je impozantný. Prejdeme okolo starého vodného mlyna a pod útvar Organy sa cez mostík dá prejsť do doliny Čierny potok smerom na Vrchteplú. V tiesňave bola umiestnená pamätná tabuľa významného slovenského geológa D. Štúra, priekopníka výskumu oblasti Súľovských skál, ktorú ale poškodili vandali. Pár metrov odtiaľ začína náučný chodník Súľovskými skalami. Dnes je pre nás dosť nepochopiteľné, že na týchto miestach bola kedysi ťažba vápenca.

Na konci obce, na hornom konci, vedie trasa súbežne s modrou trasou Podhorie – Malá Čierna. Tam sa oddeľuje naľavo a po jednom kilometri začína lesná cesta, ktorá nás privedie až do sedla Patúch (621 m) kde bola v minulosti prepriaháreň koní. Asi 200 metrov nad sedlom, smerom na najvyšší kopec Súľovských vrchov Žibrid (867 m) je v lese skrytý obrovský, do zeme zapichnutý skalný Budzogáň. Tí, čo majú fantáziu, vidia v tomto skalnom útvare ľudskú tvár. Od tohto miesta do Zbyňova sú už len 3 km. Posledný úsek zjazdu vedie vodou vymletým kamenným chodníkom, preto nezaškodí trochu opatrnosti. Po výjazde z lesa sa objavia scenérie Rajeckej kotliny. V Zbyňove je možné napojiť sa na modrú cyklotrasu Rajec-Žilina.


zdroj: vlastné materiály obce

mapa cyklo2
https://za.cykloportal.sk/cyklotrasy-na-mape/